Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hem Ateist Olup, Hemde Aleviyim Diyenler Hakkinda

Hem Ateist Olup, Hemde Aleviyim Diyenler Hakkinda Empty Hem Ateist Olup, Hemde Aleviyim Diyenler Hakkinda

Mesaj tarafından Max 19.07.10 23:21

Türkiyede Allah'a inanan, hatta 5 vakit namaz kilan, hacca giden aleviler vardir, buna hem kendim sahidim dir hemde bir cok insan sahittir ve bilir bunu

bir cok alevi de Allah'a inanmaz , müslümanligi kabul etmez, ama aleviyim der.

BU NASIL OLUYOR

Max
Misafir

Hem Ateist Olup, Hemde Aleviyim Diyenler Hakkinda Empty Geri: Hem Ateist Olup, Hemde Aleviyim Diyenler Hakkinda

Mesaj tarafından Pamuk 19.07.10 23:21

Oyle demezler.. Hem ateist hem alevi olmakta ne demektir.. Olmaz oyle sey

Aleviler teisttir.. Allaha inanir..

Ateistler ancak alevi kokenliyim diyebilir.. Ben alevi ateistim diyen olmaz, derse sacma olur

Pamuk
Misafir

Hem Ateist Olup, Hemde Aleviyim Diyenler Hakkinda Empty Geri: Hem Ateist Olup, Hemde Aleviyim Diyenler Hakkinda

Mesaj tarafından Max 19.07.10 23:22

birak simdi bunlari, sen kendi söylediklerine bile inanmiyorsun.

ALLAH'A INANMYAN ALEVI YOK MU YANI SIMDI

ben gözlerimle bizzat sahit oldum ,

hatta , mahallemizde , lisede , askerde, üniversitede ,alevi arkadaslarim vardi , aleviyim diyordu ama Allah'a inanmiyordu.

bir cok insan sahittir, Alevi olupta Allah'a inanmayan insanlara

Max
Misafir

Mesaj tarafından Fidel 19.07.10 23:23

Nasıl sunni bir aileden doğan Ateist olabiliyorsa, Alevi bir aileden doğan da Ateist olabilir! Değil mi?

Aleviliği bir din olarak da gören vardır! Bir kültür, bir öğreti olarak görende! Hacı Bektaş Veli'nin kurduğu Bektaşilik de ahlaki olgunluk şarttır! Bu; Eline, beline ve diline sahip olmakla kazanılmaya başlanır! Hacı Bektaşi Tarikatının özünün Şamanizm olduğu söylenebilir! İslamla bir alakası olduğunu düşünmüyorum! Dogmaları kabul etmezler, yeniliği açıktır! Bu iki örnekte görüldüğü gibi islamla çelişir.

Alevilerin bazıları muharrem ayında 12 gün oruç tutar! Bazıları ramazan ayında da tutar! Bazıları ise hiç tutmaz ama gene de Allah'ın varlığına inanır! Bazıları Ali'nin namaz kılarken öldürülmüş olmasından dolayı oruç tutmaz! Namazımız kılınmış, orucumuz tutulmuş der! Bazı Alevilerde Allah - Muhammed - Ali üçlemesi vardır!

Ben Alevi kültürü içinde yetişmedim; çünkü insan doğduğu yeri kendi seçemiyor! İstanbul'da doğmuşum, akrabalardan uzak! Ailemden duyduklarım beni Alevilik adına hiç tatmin etmedi zamanla araştırarak bir şeyler öğrendim. Kültür olarak çok seviyorum fakat yine de bazı şeyleri bana çok saçma geliyor! Bunun nedeni de benim Ateist olmamdan kaynaklanıyor.

Yani sonuç olarak max! Tüm genellemeler yanlıştır!

Fidel
Misafir

Mesaj tarafından Max 19.07.10 23:24

yine anlasilmamis galiba,

ben ikisi bir arada olandan bahsediyorum, sonradan ne oldugundan bahsetmiyorum.

yani bir cok alevi var ki Allaha inanmiyor , müslümanligi kabul etmiyor, ama aleviyim diyor. Hem ateist hem alevi nasil oluyor bu?

bunu anlatmaya calisiyorum

Max
Misafir

Mesaj tarafından Evrimci 19.07.10 23:25

Ehli sünnet hak mezheb masalıyla şiileri müslüman saymıyanlar , alevilere ise küfür ve terörle saldıranlar şimdi de aleviliği sorguluyor.Alevilik iki geçmişi birden içinde barındırır, birincisi şiilerin ehlibeyt , kerbela , ali kavramlarının esas alındığı islamın bir meshebi olma tutkusu , ikincisi şamanist miraslı Türkmenler başta olmak üzere islamın zorla kabul ettirildiği toplum kesimlerinin sünni islamı sindiremeyip eski inanç ve gelenekleriyle karıştırarak oluşturdukları kültür.Her kesimden insanların yanında alevililerin kendileri de bu iki tezde aleviliği sorgulamaktadırlar.Her hesim işine gelen tarafı çekmektedir ama sonuçta alevilik hem kültür hem mezheptir , bununla birlikte son tahlilde aleviliği islam şekillendirmiştir.Cumhuriyet koşullarında sünni baskınında etkisiyle ve laik sistemin koşullarıyla çoğu dinden uzaklaşmış bir kısmı da aksine kendini islama yakın hissetmiştir.Namaz , oruç gibi ibadet şekilleri alevilerin bu kesiminde sünni toplumsal baskı nedeniyle ve oldukça az görülmektedir.Öte yandan dinin dogmasından ateistliğe adım atanların çoğunluğun kökeni de alevidir. Bir şahıs hem ateist hem de aleviyim derken ateist olduğunu söylüyorsa alevililiği kültür olarak kabul ediyor ya da sadece kökenini anlatmak istiyordur.Tabi kendisine sorunun sorululuş şekli , soran ve ortam da önemlidir.Bu cevabı ancak çağ dışı dogma bir dinin yobazları böyle bir yaklaşımla yorumlayabilir.

Evrimci
Misafir

Mesaj tarafından Uyu?uk 19.07.10 23:26

yahu sorduğun soruya sen bile inanmıyorsun
şu şekilde soruyorsun

"yani bir cok alevi var ki Allaha inanmiyor , müslümanligi kabul etmiyor, ama aleviyim diyor. Hem ateist hem alevi nasil oluyor bu?

evet bak sen bile aradaki çelişkiyi biliyorsun...
olmaz sende biliyorsun

eğer ben aleviyim ama ateistim diyen birisini tanıyorsan ondan uzak dur gerçekten oda ne oldugunu bilmeyen dengesizin tekidir

ben alevi kökenlere sahibim
ailem alevi
ben bir alevi çocuğuyum
aleviler peygamberlere aliye hasana hüseyine dua ederler
alevilik budur
allaha inanmayan bir adam peygamberine niye dua etsin?

ben ateistim ama alevi bir ailenin çocuğuyum
ben alevi değilim
ben ateistim

ayrıca alevilerin müslümanlığı reddettikleri filanda gerçek değil
bunlar bireysel düşüncelerdir
deli bir alevinin her dediğini tüm aleviler demiş gibi mi kabul edeceksiniz?
milletin ağzı torba değilki büzelim derler ya
bunu sizin anlamanız lazım
bu kabiliyete sahip değilmisiniz?

Uyu?uk
Misafir

Mesaj tarafından Dehri 26.07.10 12:59

Bazı aleviler aleviliği bir din, inanç, mezhep gibi değilde, daha genel ve dinler üstü humanist bir yaşam felsefesi olarak değerlendiriyor ve o yüzden tanrıya inanmazken hala "aleviyim" diyebiliyor.
Dehri
Dehri
Admin

https://academia.yetkin-forum.com

- Similar topics